І ось цей зворушливий момент, коли ви отримали довгоочікуване запрошення на співбесіду, настав.
Принципових відмінностей співбесіди рідною мовою та англійською ви не знайдете. Smart casual dress code, пунктуальність, вміння говорити красиво і грамотно, бути чемним і позитивним важливо при будь-якій зустрічі.
Головне, що потрібно пам'ятати під час інтерв'ю, - не варто занадто перебільшувати факти зі свого професійного життя, говорити відверту неправду або цитувати завчений текст. Постарайтеся бути максимально спокійні і зосереджені. І, навіть якщо це онлайн-бесіда по skype, не варто нехтувати базовими правилами ділового етикету.
Процес підбору персоналу може проходити в кілька етапів, починаючи від стандартної співбесіди в офісі рекрутингового агентства, проходження тестів на сайті компанії і закінчуючи зустріччю з топ-менеджментом або СЕО, в залежності від посади, на яку ви претендуєте.
HR-фахівці можуть вибрати різні підходи до проведення співбесіди і дуже ймовірно, що на якомусь з етапів вас запитають про ваші головні здобутки та амбіції або ж поставлять одне з цих традиційних запитань.
Готові відповіді на подібні запитання можна знайти в інтернеті, завчити і підготуватися до інтерв'ю за досить короткий час. Інша справа - це так звані extreme interviews, які характеризуються не тільки непередбачуваними (а іноді і шокуючими) запитаннями, але і самою обстановкою під час зустрічі з майбутнім роботодавцем. Такий підхід до тестування кандидатів почався в Силіконовій долини, а потім інші відомі IT-компанії підхопили модну тенденцію.
Спробуйте і ви поміркувати і дати креативні відповіді англійською. Для цього спочатку запишіть свої відповіді на диктофон і прослухайте, зробіть самоаналіз помилок: наскільки логічним і зрозумілим звучало ваше мовлення, чи правильно ви використовували англійські часи, чи впевнено звучала ваша мова. Ви б узяли себе на роботу? По-друге, знайдіть цікавого співрозмовника, який зможе дати вам конструктивний feedback, обговоріть і посмійтеся над цими запитаннями разом.
Якщо ж під час інтерв'ю ви раптом почуєте виття сирени або в кабінет увірветься озброєний спецназ, не поспішайте здаватися в полон, можливо, це одна з тактик проведення відбору найкращого кандидата, і ваш майбутній бос перевіряє вас на стресостійкість.
Екстрим-співбесіди можуть бути дійсно кумедними, але в той же час багато психологів розкритикували такий незвичайний кастинг співробітників. Зараз великою популярністю користується інша методика, це - так званий behavioral interview (від англійського behavior - «поведінка»).
Під час проведення такої співбесіди людині необхідно описати ситуацію з минулого і свою реакцію. Техніка, яка використовується в цьому інтерв'ю, називається STAR (Situation / Task / Action / Result): ситуація + завдання + дії + результат.
Ситуація і завдання - кандидату необхідно описати конкретну ситуацію, яка сталася у професійній або соціальній сфері. Дії - описати кроки, які кандидат зробив. Якщо це була командна робота, то вказати свої ролі і функції в групі, які якості довелося проявити, труднощі подолати і т.д. Результат - що сталося у підсумку, чи була досягнута мета і який урок було винесено.
Завдання можуть мати на меті перевірити або загальні якості людини, або ж конкретні навички, наприклад, communication skills (Tell me about a time when you were able to successfully communicate an idea to someone that may not have liked you personally), leardership skills (Tell me about a time when you were leading a group that was not getting along with one another).
У будь-якому разі, не червонійте за кожне неправильно вимовлене слово, зберігайте позитивний настрій. Адже дуже часто роботодавця цікавить не стільки правильна відповідь, скільки ваша готовність вирішувати поставлену задачу і вчитися чомусь новому. Ваш спокій під час розмови і логічний підхід до вирішення питання будуть обов'язково відзначені.